Zasady

Cel i zakres tematyczny czasopisma

„Schulz/Forum” to czasopismo poświęcone osobie i dziełu Brunona Schulza, a także inspirowanym przez niego utworom literackim i artystycznym, które powstają współcześnie. Główną ideą periodyku jest udostępnienie czytelnikom oraz komentatorom platformy do pogłębienia wiedzy o Schulzu i dzielenia się interpretacjami jego twórczości - zarówno prozatorskiej, jak i graficznej. Czasopismo ma również na celu uporządkowanie, publikację oraz krytyczne opracowanie materiałów archiwalnych pozostawionych przez pisarza, a także - w oparciu o tę podstawę - rekonstrukcję szczegółów jego biografii. Ostatnim, nie mniej ważnym, celem działalności „Schulz/Forum” jest krytyczna refleksja nad dyskursem poświęconym Schulzowi, a także jego metodologiczna weryfikacja.

Działy

Odczytania

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Zaznaczone Recenzowane

Paralele i konteksty

Inicjacje schulzowskie

Horyzont dzieła

Projekty

Archiwum

Noty, recenzje, przeglądy

Proces recenzji

Wszystkie nadesłane artykuły poddawane są procesowi recenzowania. Procedura recenzyjna zgodna jest z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych):

Recenzja składa się z dwóch etapów, recenzji wewnętrznej i zewnętrznej.
Recenzja wewnętrzna - prowadzona jest przez zespół redakcyjny i wewnętrznych recenzentów. Autorzy, których artykuły przeszły pozytywnie recenzję wewnętrzną mają możliwość naniesienia poprawek i uzupełnień przed kolejnym etapem recenzji.
Recenzja zewnętrzna - przeprowadzana przez dwóch recenzentów niezależnych (spoza jednostki). Recenzenci są merytorycznie kompetentni w zakresie tematyki ocenianego artykułu lub w obszarze nauki, do której się ten artykuł odnosi. Powoływani są przez Redaktora Naczelnego. W przypadku tekstów powstałych w języku angielskim, co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany w instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora pracy. Redakcja pilnuje, aby między żadnym z recenzentów i autorem (autorami) nie zachodził konflikt interesów. Stosuje tzw. podwójną ślepą recenzję (double-blind review), autorzy i recenzenci nie znają swojej tożsamości, co pozwala zapewnić bezstronność oraz rzetelność recenzji.
Recenzja dokonywana jest pisemnie w oparciu o formularz recenzji. Zawiera jednoznaczny wniosek, co do dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia.
Dwie pozytywne recenzje dokonywane przez recenzentów zewnętrznych decydują o przyjęciu artykułu do publikacji, dwie negatywne o odrzuceniu. W przypadku, gdy recenzje są sprzeczne, powoływany jest trzeci recenzent, a jego ocena jest decydująca.
Po zakończeniu recenzowania autor jest informowany o wynikach oceny. Otrzymuje wgląd do oceny, aby poprawić artykuł zgodnie ze wskazaniami recenzentów.
Raz do roku publikowana jest na stronie czasopisma zbiorcza lista recenzentów z danego roku kalendarzowego.
Proces recenzyjny trwa ok. 6 miesięcy.

Lista recenzentów zewnętrznych Schulz/Forum w roku 2014:

Piotr Biłos
Ewa Graczyk
Jerzy Kandziora
Adam Lipszyc
Żaneta Nalewajk
Ewa Nawrocka
Małgorzata Smorąg-Goldberg
Ałła Tatarenko
Jan Wójcik

Polityka Open Access

This journal provides immediate open access to its content on the principle that making research freely available to the public supports a greater global exchange of knowledge.